ایزوگام

تفاوت ایزوگام و عایق نانو

تفاوت ایزوگام و عایق رطوبتی نانو

تفاوت ایزوگام و عایق نانو

از دیرباز تا به اکنون روش‌های متعددی برای عایق کردن سازه‌ها به‌وجود آمده است. درگذشت اساس عایق بر قیرکاری بود. با گذشت زمان و افزودن ترکیبات مختلف به قیر، ایزوگام به وجود آمد. در حال حاضر رقیبی سر سخت با عنوان عایق نانو در بازار عایق ها برای ایزوگام وجود دارد. در این مقاله تفاوت ایزوگام و عایق نانو موضوع بحث قرار خواهد گرفت.

ایزوگام

ایزوگام یا عایق ورقه‌ هایی هستند که به‌ صورت لول  بسته‌ بندی می‌ شوند. در ساخت این محصول از قیر و الیاف استفاده‌ شده است. برای‌ این که ایزوگام را بر روی پشت بام قرار دهند باید از یک ابزار حرارتی استفاده شود. درواقع، الیاف و قیر موجود در ایزوگام براثر حرارت، حالت چسبندگی پیدا کرده و به‌ طور کامل به سطح پشت‌ بام می‌ چسبند. دلیل این کار نیز عدم رسوخ آب به پشت‌ بام است؛ زیرا اگر عایقی بر روی پشت‌ بام وجود نداشته باشد به‌ مرور زمان در اثر بارش باران، سقف ساختمان‌ ها چکه خواهد کرد. علاوه‌ بر پشت‌ بام از ایزوگام برای محکم کردن و پیشگیری از خیس شدن دیوارها نیز استفاده می‌ شود. ایزوگام را به‌ صورت لایه لایه می‌ سازند. به‌ همین منظور، شما در بازار ایزوگام، می‌توانید ایزوگام یک لایه، ایزوگام سه لایه و ایزوگام چندلایه را مشاهده کنید. محصولات دیگری نظیر عایق نانو وجود داشته که می توان به عنوان جایگزین ایزوگام از آن استفاده کرد. قبل از استفاده لازم است که تفاوت ایزوگام و عایق نانو را بدانید.

عایق نانو

در ساخت عایق نانو از پلیمر استفاده‌ شده است. هرچقدر پلیمر به‌ کار رفته در تولید این عایق بیشتر باشد توان مقاومتی عایق نانو افزایش پیدا می‌ کند.  علاوه برآب حتی کوچیک‌ ترین مقدار رطوبت موجود در هوا نیز نمی‌ تواند از لایه‌ های پلیمر عایق نانو، نفوذ کند. درواقع، توان و استقامت، عایق نانو نیز به‌ دلیل کیفیت و پلیمر استفاده شده در آن هست. عایق های نانو از یک پایه برخوردارند، پایه ای که سیلیکونی هست. به‌ دلیل سیلیکونی بودن پایه این عایق، هیچ عوارضی برای محیط‌ زیست به وجود نخواهد آورد. علاوه‌ براین، دامنه اجرای عایق نانو فقط محدود به ساختمان نیست بلکه می‌توان آن بر روی چوب هم استفاده کرد. از نظر اقتصادی خرید عایق نانو یک خرید مقرون‌ به‌ صرفه است؛ زیرا عمر طولانی آن باعث می‌شود، هزینه‌ ای که برای خرید این عایق، صورت گرفته پوشش داده شود. با توجه به مزیت های این عایق رطوبتی، بهتر است در مطلب بعد به تفاوت ایزوگام و عایق نانو بپردازیم. علاوه‌ بر این، جنس عایق نانو به‌ گونه‌ای هست که به‌ طور کامل خاصیت ضد آبی دارد. همچنین به طور فابریک یک آنتی قارچ محسوب می‌شود. مزیت دیگر عایق نانو این است که می‌ توان براساس سلیقه خود هر رنگی که نیاز هست از این عایق خریداری کرد. زمانی‌ که بر روی سقف خود عایق رطوبتی نانو قرار داده‌اید، نباید نگران باشید که وزنی به ساختمان شما اضافه می‌شود؛ زیرا مواد تشکیل‌ دهنده عایق به گونه هی هستند که هیچ وزن اضافه‌ ای را به ساختمان وارد نمی‌‌ کنند. به‌علاوه برای اجرای آن نیازی به کنده‌ کاری و حفاری نمی‌باشد. نکته آخر در ارتباط با این عایق این است که سرعت‌عمل موقع نصب عایق نانو بسیار بالاست.

تفاوت ایزوگام و عایق رطوبتی نانو

افرادی که به‌دنبال عایق‌ بندی ساختمان خود هستند ممکن است بین ایزوگام و عایق نانو سردرگم شوند. در این‌ جا می‌خواهیم به بررسی تفاوت ایزوگام و عایق نانو بپردازیم. به‌ همین منظور نیاز است که متغیرهایی را به‌عنوان ملاک در نظر بگیریم.

  1. بررسی تفاوت عایق ایزوگام و عایق رطوبتی ازنظرنفوذ آب: عایق نانو تحمل بیشتری در برابر آب دارد. هنگامی‌ که بارش باران در سطح زیاد باریده باشد این عایق مقاومت و استحکام زیادی خواهد داشت ولی وقتی ایزوگام بر روی پشت‌بام قرارگرفته همواره توصیه می‌ شود که با یک برف پارو و یا ابزاری دیگر، آب‌ های موجود بر روی ایزوگام تخلیه شود؛ زیرا ایزوگام توان زیادی برای ایجاد پوشش در برابر آب ندارد. آب به ایزوگام نفوذ پیدا می‌ کند.
  2. ممکن است عوامل گوناگونی باعث شود که ایزوگام دچار باد کردن یا طبله شود. این مشکل در عایق نانو وجود ندارد.
  3. تمایز ایزوگام و عایق نانو:  برای نصب عایق نانو دوغاب نیاز است. به‌ همین دلیل در یک زمان کوتاه می‌ توان یک ساختمان را به‌ طور کامل عایق بندی کرد. ولی ایزوگام به فرایند آماده‌سازی نیاز دارد. به‌علاوه باید بررسی شود که از آخرین بار سیمانکاری چه مدت گذشته است
  4. از نظر قیمتی نیز تفاوت ایزوگام و عایق نانو زیاد نیست فقط عمر عایق نانو بیشتر بوده که همین مورد آن را بک کالای اقتصادی می کند.
  5. درضمن عایق نانو  از از نظر امنیت، مناسب‌ تر از ایزوگام است. در اجرا، زمانی‌ که قراره سقف به وسیله ایزوگام عایق شود،  همان‌ طورکه گفته شد، باید حتماً یک شعله برای ایجاد گرما به ایزوگام در دست باشد. همین شعله می‌ تواند خطرآفرین بوده و کاربر را دچار سوختگی کند. درصورتی‌ که موقع نصب و اجرای عایق نانو، نیازی به مشعل نیست.
  6. زمانی‌ که عایق نانو بر روی پشت‌ بام کشیده می‌شود، سطح زیر عایق نانو این اجازه را دارد که مقداری اکسیژن مورد نیاز را دریافت کند. همین مورد باعث می‌شود که کپک و قارچ و دیگر مسائلی از این قبیل رخ ندهد.

کلام آخر

در بررسی تفاوت ایزوگام و عایق نانو، عایق رطوبتی نانو برگزیده می شود؛ زیرا امکانات و مزیت های زیادی با اجرای این نوع پوشش برای مردم به وجود می آید.

شما می توانید برای عایق کاری منزل و ساختمان خود با ایزوگام و یا عایق رطوبتی نانو با ما در به بام تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *