ایزوگام

نشانه های خراب شدن ایزوگام چیست؟

نشانه های خرابی ایزوگام

ممکن است شما هم تا به امروز با مشکلاتی همچون آب گرفتگی در ساختمان، چکیدن آب از سقف و یا این که آب جمع شده در دیوارهای خانه نقش بسته مواجه شوید. برای حل این مشکلات شما باید آگاه باشید که ایزوگام چه نقشی در محافظت از خانه و ساختمان شما دارد. ایزوگام به عنوان یکی از اصلیترین و ضروری ترین مولفه در ساختمان نمایی ساختمان های سبک ایرانی است. ما سعی کرده ایم در این مقاله شما را با انواع ایزوگام های جنس خوب و یا ایزوگام های خراب و نشانه های خرابی ایزوگام کهنه آشنا کنیم پس تا آخر مقاله با ما بخوانید…

هم چنین بخوانید: عواقب عدم نصب ایزوگام در تهران

ایزوگام چیست؟

انسان از ابتدای زمانی که به فکر ساختن خانه برای خود شده است، روز به روز برای بهتر شدنش نیز تلاش میکند. یکی از کارهایی که برای عایق بندی مقاوم خانه در اثر آب و باران کرده است، ساخت ایزوگام بوده است.

ایزوگام از روش جلوگیری نفوذ آب به داخل ساختمان از خرابی و آسیب های از قبل پیشبینی شده جلوگیری میکند و در مقابل اثرات آب و رطوبت که با تغییرات آب و هوا ایجاد میشود اثر بسزایی دارد. در اصل ایزوگام میتواند از ساختمان به عنوان یک سرپناه حفاظت کند و باعث منع از دست رفتن استحکام ساختمان و یا سازه میشود.

آیا می دانید عوامل خرابی ایزوگام چیست؟

فرض کنیم که شما پارچه ای را میخرید، پس از استفاده مکرر از آن و مقاومت چندان در برابر شست و شو، اتو، لکه ها، ساییدگی ها و حتی کشیدگی ها به نظرتان بازهم مانند روز اول خواهد ماند؟ طبیعی است که خیر! ایزوگام هم همانند پارچه است که به سقف خانه و یا سازه شما کشیده میشود. در معرض نور خورشید قرار میگیرد. باران و برف های مکرری میبارد و پس از گذشت چندین سال پوسیده شده و از بین میرود.

نمیتوان زمان دقیق برای اینکار حدس زد چون به شرایط محیطی و در ضمن به جنس ایزوگام بسیار بستگی دارد. پس در انتخاب ایزوگام خود از روز اول باید دقت داشته باشید، هر چه جنس خوبی داشته باشد مدت زمان زیادی هم برای شما کارایی خواهد داشت که این برای صرفه جویی شما از زمان و پول تان بسیار کمک میکند.در ادامه نشانه های خرابی ایزوگام را بررسی می کنیم.

نشانه های خرابی ایزوگام:

  • نفوذ آب: یکی از عواملی که تاثیر مستقیمی بر روی خرابی ایزوگام دارد ورود آب به داخل ساختمان است. اگر مشاهده میکنید که آب به بخشی از خانه تان نفوذ کرده اما نمیتوانید منبع آن آب را پیدا کنید، باعث خرابی ایزوگام شما طی زمانی خواهد بود.
  • سقوط آجر ها یا سفال ها: اگر در محلی که روی آن ایزوگام کشیده شده ترکی ایجاد شود و آن ترک پس از مدتی به شکستگی تبدیل شود، باید بدانید که این نشانگر نفوذ آب از زیر ایزوگام بوده است و ممکن است به زودی برای شما دردسر ساز شود پس بهتر است زودتر ایزوگام خود را عوض کنید.
  • پفک و توریسم مواد سازه: ایزوگام خراب میتواند به پفک و توریسم مواد ساختمانی منجر شود که این یکی دیگر از عوامل و نشانه های خرابی ایزوگام است.
  • خشک نشدن کامل دیوارها و سقف ها: اگر حین ساخت سازه و یا ساختمان شما دقت نکرده باشند که به طور کامل خشک بوده اند و از روی آنها ایزوگام کشیده شود، پس از مدتی خودبه خود ایزوگام از قطعه ای که روی آن کشیده شده جدا میشود و هیچ گونه از قطعات شما محافظت نمیکند.
  • لایه های جلویی لکه دار: یکی دیگر از نشانه های خرابی ایزوگام این است که لایه های جلویی ایزوگام لکه دار باشند که این نشان دهنده باقی ماندن رطوبت در آن قسمت ها است.
  • کاهش عمر ایزوگام: اگر شما سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمانتان را بو طور صحیح درست نکرده و رعایت نکرده باشید، قطعا پس از مدتی ایزوگام شما خراب و از بین خواهد رفت.
  • نورپردازی مستقیم: اگر ایزوگام شما در معرض نورپردازی نامتعادل و ناهموار قرار دارد بدانید که ایزوگام شما عمر کافی نخواهد داشت.

 

روش های برطرف کردن نشانه های خرابی ایزوگام

در بخش ابتدایی مقاله به چندین مورد در مورد عوامل خرابی ایزوگام و شناخت ایزوگام های خراب شده اشاره شده است، در این قسمت نیز باهم بررسی خواهیم کرد که چگونه میتوان یک ایزوگام را تعمیر و تجدید کرد.

اگر روی ایزوگام شما ترک های جزئی ایجاد شده است میتوانید با استفاده از چسب ها و یا مستحکم کننده ها برای ترمیم آن ترک ها استفاده کنید و نیاز نیست که ایزوگام را تجدید و یا بازسازی کنید.

این روش به شما کمک میکند تا در هزینه تان صرفه جویی کنید و زمان این کار هم بسیار کم است.

اگر ایزوگام شما به طور بخش _ بخش خراب شده باشد پیشنهاد میکنیم که قسمت های مخرب را جداسازی کرده و ایزوگام جدید به آن محل ها زده شود. این روش میتواند برای شما هزینه زیادی داشته باشد.

در این صنعت موادی به نام مواد آبگریز میتوانید پیدا کنید که این مواد برای پر کردن سوراخ های ایجاد شده در ایزوگام مصرف میشود. این مواد آبگریز بین سوراخهای ایزوگام رفته و خشک میشود از رفتن آب جلوگیری میکند که این روش هم برای شما بسیار بصرفه تر خواهد بود.

 

در نتیجه

اگر شما میخواهید که در زمان و هزینه هایتان صرفه جویی کنید، باید تمامی نشانه های خرابی ایزوگام را شناسایی کرده و یا اینکه یاد بگیرید چگونه آنرا تعمیر کنید و تا حد ممکن از پیش آمدن آنها جلوگیری کنید در غیر اینصورت خراب شدن ایزوگام یک خانه میتواند مسبب دردسرهای جبران ناپذیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *